L.R.S. – co to jest?
Co oznacza skrót LRSⓇ?
LRSⓇ to skrót od Lens Resonance System, który jest nazwą nowego rodzaju konstrukcji pudła rezonansowego dla gitar klasycznych, wynalezionej i opatentowanej w 2001 roku przez Kauko Liikanena i Uwe Floratha.
Na czym polega LRSⓇ?
Pudło rezonansowe odgrywa największą rolę determinując ogólny ton i wpływając na jakość dźwięku instrumentu.
Pudło rezonansowe w gitarze wibruje w różnych częstotliwościach:
źródło: www.researchegare.net
Klasyczne pudło rezonansowe zostało wynalezione w XIX wieku przez Antonio de Torres Jurado – hiszpańskiego lutnika i gitarzystę. Opracował on tradycyjne żebrowanie w kształcie wachlarza – 99% gitar klasycznych ma taką konstrukcję.
źródło: www.hanika.de
Wiele osób doskonaliło pracę Antonio de Torres Jurado, powstawały coraz to nowe konstrukcje ożebrowania w pudle rezonansowym gitary. Pod koniec XX wieku australijski lutnik Greg Smallman rozpowszechnił swój projekt ożebrowania w kształcie kratki.
źródło: www.hanika.de
W podobnym czasie Matthias Dammann w Niemczech stworzył specjalna konstrukcję podwójnego topu, który polega na zastąpieniu jednolitej płyty drewnianej dwiema cienkimi, między którymi umieszcza się specjalny wypełniacz – Nomex.
Takie konstrukcje pudła rezonansowego w gitarach klasycznych zapewniają większą głośność gitary, ale są skomplikowane, czasochłonne i jest to drogie rozwiązanie.
Pudło rezonansowe w gitarach Kantare wygląda zupełnie inaczej:
źródło: materiały reklamowe marki Kantare
LRS zapewnia balans pomiędzy wysokimi i niskimi dźwiękami, a także czysty i równy ton w każdym dźwięku i dłuższy sustain (wybrzmiewanie). Jednocześnie są łatwiejsze do wyprodukowania, a co za tym idzie, korzystniejsze cenowo. W swojej półce cenowej to wyjątkowa jakość gitar, niemożliwa do zdobycia w innych markach!
Oto jak rozkłada się dźwięk w tradycyjnym pudle rezonansowym:
źródło: materiały reklamowe marki Kantare
Dźwięk przy ożebrowaniu LRS w Kantare jest wiele bardziej wyrównany:
źródło: materiały reklamowe marki Kantare
Możemy porównać także częstotliwość dźwięku w tradycyjnym pudle rezonansowym i w pudle z LRS w gitarach Kantare:
źródło: materiały reklamowe marki Kantare